Sabtu, 23 November 2024

RPH PENDIDIKAN MORAL PRASEKOLAH

 NILAI : BAIK HATI

PENDIDIKAN MORAL 10.00-11.00 Pagi (60 minit)

FOKUS  :  PM 2.0 BAIK HATI

SK  :  PM 2.1 Mengamalkan sikap membantu orang lain

SP  :  PM 2.1.4 Membantu orang lain yang memerlukan bantuan

KESEPADUAN :  BM 1.1.1 mendengar dan memberi respons terhadap cerita yang didengar.

OBJEKTIF   :   Pada akhir pengajaran murid dapat melakukan simulasi memimpin orang buta berjalan dan memimpin orang yang lumpuh bergerak dengan cara yang betul.

 

AKTIVITI:

1. Insan Istimewa

- Murid diterangkan dengan sikap membantu orang lain.

- Murid diperkenalkan dengan insan istimewa seperti Orang Kurang Upaya (OKU).

- Simulasi membantu OKU.

- Empat orang murid dipilih untuk melakonkan watak :

             i. Orang buta

            ii. Orang bisu

           iii. Orang lumpuh

          iiii. Orang pekak

Contoh situasi : Orang buta melintas jalan dan orang lumpuh bergerak

- Seorang murid yang buta akan ditutupkan matanya manakala beberapa orang murid lain akan membantu.

- Seorang murid yang lumpuh akan ditutupkan manakala beberapa orang murid lain akan membantu murid bergerak.

 

IMPAK

SPI  :  PM 1 ( PM 2.1 - BAIK HATI - membantu orang lain )

 

TP 1

 

TP 2

 

TP 3

 

 

NILAI SIVIK  :  Kegembiraan, bertanggungjawab

KBAT  : Mengaplikasi, mencipta

PAK 21  : Pemikiran Kritis, kreativiti

EMK  :  Bahasa, nilai murni

BAHAN  : Gambar rumah, lembaran kerja, kotak terpakai, gam, gunting, Gambar ciri rumah.

PENILAIAN PDP  : Pemerhatian, hasil  kerja

 

CATATAN  :

 


NILAI BERTANGGUNG JAWAB 

PENDIDIKAN MORAL 10.00-11.00 Pagi (60 minit)

FOKUS  :  PM 3.0 BERTANGGUNGJAWAB

SK  :  PM 3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri

SP  :  PM 3.1.4 Melaksanakan tugas yang dipertanggungjawabkan di kelas

KESEPADUAN :  BM 1.1.1 mendengar dan memberi respons terhadap cerita yang didengar.

OBJEKTIF   :    Pada akhir pembelajaran murid akan dapat membuat binaan menggunakan bongkah kayu dan menyatakan tanggungjawab setiap ahli dalam menyiapkan binaan yang diarahkan oleh guru.

AKTIVITI:    Jom Bina Bangunan

SET INDUKSI   :   Guru membawakan beberapa jenis bongkah kepada murid dan bersoal jawab mengenai bongkah tersebut.

LANGKAH   :

1.      Murid diberi peluang untuk memilih objek yang terdapat di persekitaran kelas untuk membina objek pilihan sendiri.

2.      Murid bebas memilih bahan dan rakan.

3.      120 minit sebelum sesi berakhir, murid diminta untuk mengemaskan semula peralatan yang telah digunakan.

Guru melaksanakan pentaksiran berkaitan sikap murid dalam melaksanakan tugasan yang dipertanggungjawabkan.

IMPAK

SPI  :  PM 2 ( PM 3.1 - Bertanggungjawab melaksanakan tanggungjawabdiri )

 

TP 1

 

TP 2

 

TP 3

 

 

NILAI SIVIK  :  Kegembiraan, bertanggungjawab

KBAT  : Mengaplikasi, menilai

PAK 21  : Pemikiran Kritis, komunikasi

EMK  :  Bahasa, nilai murni.

BAHAN  : bongkah kayu

 

PENILAIAN PDP  : Pemerhatian, hasil kerja

 

CATATAN  :


Buku latihan / lembaran kerja Pendidikan Moral Prasekolah :

 Buku Latihan Prasekolah Sayangku Pendidikan Moral KSPK = https://s.shopee.com.my/1qJulaU1bv

Buku Latihan: Prasekolah sayangku 6 Tahun NUSAMAS = https://s.shopee.com.my/2AwlALPSq1

Buku Latihan Prasekolah Sayangku Pendidikan Islam 6 Tahun KSPK = https://s.shopee.com.my/8fAEuMchW4

Buku Latihan: Prasekolah sayangku 4&5 Tahun NUSAMAS : https://s.shopee.com.my/6piaj3HK2w

 

Semoga membantu!

 


Tiada ulasan:

Catat Ulasan

Konsep Perbandingan Kurikulum: Model Reka Bentuk, Komponen Utama dan Kepentingannya

  Pengenalan Dalam dunia pendidikan yang sentiasa berubah, dipacu oleh tuntutan abad ke-21, keperluan literasi baharu, serta kepelbagaian k...